Meniu
Prenumerata

pirmadienis, gegužės 6 d.


The Economist
PASAULIS 2023. AFRIKA
Afrikos šalyse vyks daug rinkimų, kuriuose valdantiesiems bus nesaldu
Kadaise valdžia Afrikoje retai buvo perduodama per rinkimus. 1960–1989 m., kai žemyne buvo įprastas vienpartinis valdymas, nauji vadovai ateidavo į valdžią per perversmus, mirus pirmtakui arba susitarus elitui. Net po 1990 m., kai Afrikos šalys viena po kitos įvedė daugpartinius rinkimus, rinkėjai retai išstumdavo valdančiuosius. Kartais dėl to, kad balsuojantieji buvo patenkinti valdančiosiomis partijomis. Bet dažniau dėl to, kad jau turintys valdžią naudojo valstybės aparatą rinkimams klastoti ir rinkėjams bauginti.
The Economist
PASAULIS 2023. ARTIMIEJI RYTAI
Dėl karo Ukrainoje Rusijos įtaka Artimuosiuose Rytuose mažės
Vos prieš metus atrodė, kad Vladimiro Putino įtaka Artimuosiuose Rytuose stiprėja. 2019 m. gruodį Rusija ir Egiptas surengė bendras karinių jūrų laivynų pratybas Viduržemio jūroje ir pažadėjo daugiau bendradarbiauti. Abu Dabio pagrindinis valstybės turto fondas „Mubadala“ Rusijoje investavo iki tol didžiausią sumą įsigydamas 1,9 proc. naftos produktų milžinės „Sibur“ akcijų. Samdinių kariuomenės „Wagner“ vadovas Jevgenijus Prigožinas viešai prognozavo būsimų Libijos rinkimų rezultatus.
The Economist
PASAULIS 2023. VERSLAS
Auksinė laiko dėmė: drabužius taisyti, pernaudoti ir perparduoti tampa madingiau
Žmonės įsigyja daugiau drabužių nei anksčiau, o dėvi juos mažiau. Kas sekundę sąvartynuose atsiduria arba yra sudeginamas šiukšliavežei prilygstantis drabužių kiekis. Todėl nestebina, kad mados gerbėjai, ypač jaunesnio amžiaus, vis labiau nerimauja dėl mados sektoriaus poveikio aplinkai.
The Economist
PASAULIS 2023. AFRIKA
Eksploatuodama gamtinių dujų atsargas Afrika galėtų išvengti bado
„Mums labai sunku“, – sako prekiautojas Enockas Banda, kuriam 26-eri, Malavio sostinės Lilongvės turguje stovintis prie keturių varganų dubenų su džiovintomis pupelėmis. „Retas žmogus turi pinigų, kuriuos galėtų leisti, o ūkininkai mums atveža mažiau maišų nei įprastai“, – skundžiasi vyras. Netoli turgaus nuo degalinių į gretimus kelius driekiasi ilgos automobilių eilės, vairuotojams laukiant degalų. Vienoje, kol bus atvežta dyzelino, laukiantys sunkvežimiai per tris dienas nepajudėjo nė milimetro. Čia, kaip ir daug kur Afrikoje, Rusijos invazijos į Ukrainą poveikis matuojamas brangstančiu maistu ir tuščiais pilvais.
The Economist
PASAULIS 2023. KINIJA
Moterims reikia balso: Kinijos moterys toliau kovos, kad būtų išgirstos
Kinijos komunistų partijai nereikia tvirtos, energingos pilietinės visuomenės. Nuomonių skirtumas paprastai užgniaužiamas. Visuomenės protestai reti. Bet viena problema tebekelia visuomenės pyktį ir skatina reikalauti permainų – tai moterų teisės.
The Economist
PASAULIS 2023. VERSLAS
Verslui atėjo metas išreikšti poziciją
Iš verslo vis dažniau bus tikimasi įsitraukimo į visuomenei aktualias temas nuo abortų iki rasinio teisingumo
The Economist
PASAULIS 2023. ARTIMIEJI RYTAI
Arabų valstybės tikisi praklampoti nepritekliaus, kylančių kainų ir galimų neramumų laikotarpį
„Jaunoji karta palaiminta, – sakė JAV prezidentas Herbertas Hooveris, – nes ji paveldės valstybės skolą.“ Šiandien visų labiausiai palaiminti yra kai kurių Artimųjų Rytų šalių gyventojai. Naftą importuojančios valstybės 2022-uosius baigs su milžiniškomis skolomis. Egiptas, Jordanija ir Tunisas skolingi apie 90 proc. savo BVP. Libanas, kuriam 2020 m. nė nepavyko įvykdyti įsipareigojimų, dar turi restruktūrizuoti krūvą skolų, kurios dydžiu pranoksta visą šalies ūkį.
The Economist
PASAULIS 2023. KINIJA
Nieko apie mus be mūsų: Kinijos moterų pyktis gali vesti į geresnę ateitį
Kinijos moterys dėl daug ko pyksta ir vis dažniau išdrįsta tą pyktį išreikšti. Dvi plačiausiai Kinijos socialiniuose tinkluose 2022 m. nuskambėjusios istorijos buvo susijusios su jomis. Viena apie moterį, kuri buvo rasta prirakinta trobelėje – parduota ir skriausta, pagimdžiusi aštuonis vaikus. Kita apie Tangšane, šalies šiaurėje, seksualiai priekabiavusį vyrą, kuris su aštuoniais draugais restoranėlyje sumušė keturias moteris už tai, kad juos atstūmė. Nors tai nebuvo įprasti atvejai, jie simbolizuoja, kokį smurtą ir skriaudas Kinijoje iki šiol patiria moterys.
The Economist
PASAULIS 2023. VERSLAS
Geopolitinė konkurencija toliau keičia pasaulinį technologijų sektorių
Technologijų karas tarp Kinijos ir JAV dar tik prasideda. Spalio 7 d. JAV vyriausybė, paskelbusi apie naujausias priemones, inicijavo rimtą ataką. Savo konkurentę ji atribojo nuo visų esminių dirbtiniam intelektui (DI) plėtoti reikalingų komponentų. JAV bendrovės daugiau nebegali į Kiniją eksportuoti pažangiausių lustų ar jiems projektuoti ir gaminti reikalingos programinės bei techninės įrangos.
The Economist
PASAULIS 2023. ARTIMIEJI RYTAI
Artimųjų Rytų regione toliau plėtosis sudėtingas aljansų tinklas
Per pastaruosius kelerius metus tarp sūkuriuojančių Artimųjų Rytų diplomatijos smėlynų iškiliausia permaina yra sustiprėjusi Izraelio ir dalies arabų šalių taika. 2020 m. žydų valstybė pasirašė vadinamuosius Abraomo susitarimus su Jungtiniais Arabų Emyratais (JAE) ir Bahreinu, o vėliau – panašias sutartis su Maroku ir Sudanu. Nuo tada Izraelis noriai plėtoja prekybos ir technologijų ryšius ypač su JAE ir Maroku. 2023 m. svarbiausias klausimas bus, ar šis besiformuojantis ekonominis blokas klestės ir plėsis.
The Economist
PASAULIS 2023. AZIJA
Kodėl moterys – paslėptas Japonijos turtas
Japonijos ūkio ateitis priklauso nuo moterų, sako buvusi lyčių lygybės ministrė Mori Masako.
The Economist
PASAULIS 2023. VERSLAS
Nemokami pietūs: vadovai vis labiau stengsis darbuotojus sugrąžinti į biurą
Po ilgai užsitęsusio suvaržymų laikotarpio grįžta vis daugiau įprastų dalykų. Keliamos vestuvių šventės, gurmanai plūstelėjo į restoranus, o prekybos centruose vėl tenka stovėti eilėse. Tačiau biurams galioja išimtis. Rugpjūtį tipiškame biure JAV darbavosi iki trečdalio žmonių, o vidutinis biuro užimtumas siekė kiek daugiau nei 25 proc.
The Economist
PASAULIS 2023. KINIJA
Azijos Ukraina? Nusistovėjusi tvarka ỹra, todėl auga karo dėl Taivano tikimybė
Nesunku suprasti, kodėl kai kurie JAV generolai mano, kad Kinija per artimiausią dešimtmetį užpuls Taivaną. Galimybė, kad bus užpulta, virš salos, turinčios savo valdžią, kybo nuo 1949 m., kai nugalėtą Kinijos nacionalistų režimą ten išvijo Mao Zedongo komunistai. Prezidentas Xi Jinpingas mielai paskelbtų galutinę pergalę pilietiniame kare. Nuo Mao nė vienas vadovas neteikė daugiau svarbos susivienijimui, kurį Xi Jinpingas sieja su savo „nacionalinio atsinaujinimo“ tikslu. Kinijos ginkluotosios pajėgos aprūpintos ir mokomos pulti. Sklinda kalbos, esą joms liepta pasiruošti iki 2027 m., kai baigsis trečia Xi Jinpingo penkerių metų kadencija partijos vadovo poste. Jo teigimu, susivienijimo negalima atidėlioti be galo.
The Economist
PASAULIS 2023. AZIJA
Jokowiopolis: naujoji Indonezijos sostinė atspindi jos kūrėją
Borneo pakraštyje 2023 m. įsiburgs elektriniai pjūklai. Ten pradės kilti naujoji Indonezijos sostinė Nusantara, kuriai ruošiamas plotas džiunglėse.
The Economist
PASAULIS 2023. VERSLAS
Briuseli, mes atsiplėšėme nuo žemės
Sunkmetis neturėtų vėl sužlugdyti Europos technologijų sektoriaus
ŽYMA
PASAULIS 2023